PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

KRONIKA
Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Portrét: Ivan Kruc

|Kroniku M&F Online připravuje JOSEF ŠVUB

KRUC 01Lidový, přirozenou silou nadaný ukrajinský silák, cirkusový artista, mistr SSSR v silovém sportu 1958, velký propagátor cvičení a zdravého života, trenér, učitel a šampión SSSR v zápase vesnických sportovců se narodil roku 1906 v Kursku ve středním Rusku do velmi chudé rodiny, která se brzy přestěhovala do města Okťabrskoje na Baškirštině. Ivan od mládí pomáhal na poli, oral a nakládal na vůz pytle se zrním, a záhy se proslavil tělesnou silou. O něco později dělal v Nikolajevě povozníka a ve 20. letech už jej znala celá Ukrajina. Začal veřejně vystupovat s gymnastou Dziubou, který se však nešťastnou náhodou zabil a od té doby byl Kruc sám.

Kruc zápasil v manéžích cirků a byl osobním přítelem krajana Ivana Poddubného. Za okupace jezdil s vozíkem taženým koněm po venkově a předváděl udivující čísla. V Oděse byl donucen vystupovat i před Němci, kteří ho oslovovali Krutz. Po válce jej obvinili ze spolupráce s nacisty, byl odsouzen, seděl pár let v pracovním lágru a vrátil se do Okťabrského, kde se oženil a postavil dům. Z ušetřených peněz koupil starý Mercedes, najal šoféra a pokračoval v jízdách po vsích a městech.

KRUC 02 roztahovani konmi

Kruc předvádí roztahování koňmi. 


V 50. letech byl mnohonásobným přeborníkem SSSR v těžké atletice sportovců z venkova. Spolu s týmem Golovanovské oblasti, který jako trenér a kapitán vedl, bojoval o Pohár Oděsského regionu a třikrát (1955 – 1957) o Pohár Kirovogradského regionu. Když v roce 1954 nadhodil Američan Norbert Shemansky 192 kg, Kruc prohlásil, že on vzepře 200 kg. Ve 48 letech nedokázal takovou váhu přemístit, ovšem udělal to podobně jako kdysi Karl Swoboda. V témže roce na soutěži v Kirovogradu mu dva siláci podali dva metráky na ramena a Ivan Kruc vyrazil činku nad hlavu!

Postavou byl pořádný chlapík, vysoký jen 174 cm (uvádí se i 166 cm) a vážící 150 kg, takový sražený Bud Spencer. Normálně seděl na dvou židlích, když nastoupil do auta, jedna strana poklesla až k zemi a k obědu měl pekáč buchet s vědrem mléka. Svoje artisticko-silová čísla předváděl kdekoliv, často i v klubu svého jména v Okťabrském, kde také vychovával a učil mladé chlapce. Mimo to svědci popisují řadu činů tzv. příležitostných, například že sám táhl vůz naložený po vrch řepou, nadzvedl zezadu auto, až se kola točila ve vzduchu a řidič nemohl odjet a podobně. Jednou zmáčkl rukou pneumatiku motocyklu tak tvrdě, až se mu prsty setkaly, nebo se na pile vsadil, že sám naloží masivní kmen stromu na vozík katru – a naložil.

Veřejné exhibice měl Kruc propracované a obsahovaly následující čísla:

  • Svázal ručníkem 6 mladíků k sobě, zvedl je na ramena a točil s nimi mlýn
  • Svázal řetězem 7 dvoupudových bulin — kettlebelů (230 kg) a zvedl je v zubech
  • Dlaní zarazil do dřeva 150 mm hřebík
  • Stejný hřebík vytáhl zuby
  • Podobný hřebík stočil v prstech do šroubovice
  • *Žongloval s bulinami – i se zavázanýma očima
  • * Předváděl disciplíny vzpírání a zápasnické chvaty
  • * Vyhazoval do vzduchu dělostřelecký granát a chytal jej na šíji
  • * V zubech zvedal kovadlinu uvázanou na řetězech, do níž kovář bušil perlíkem * Nechal si roztahovat sepnuté ruce párem koní
  • * Někdy Kruc vytáhl storublovou bankovku, opřel se hlavou o stěnu a bankovku vložil pod hlavu. Ačkoliv se chamtivci snažili ze všech sil, nikdo jej nedokázal odstrčit a peníze získat. A ještě, udělal zápasnický most a ani dva lidé jej nedokázali prolomit. 

KRUC
Ivan Semenovič Kruc skonal roku 1968 ve věku 62 let.