PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Nikol Raszyková: neuvěřitelný příběh

|text: JAN SMEJKAL   |foto: ZDENĚK DRYÁK

Nikol hlavnaNIKOL RASZYKOVÁ


Datum a místo narození:  16. 1. 1975,  Havířov
Bydliště:  Havířov
Vzdělání:  vysokoškolské, ing.  ekonomie
Zaměstnání:  OSVČ, majitelka  kosmetického studia
Klubová příslušnost:  IFBB PRO
Stav:  vdaná, dcera Nicole  21 let
Výška:  168 cm  
Váha:  soutěžní 55 kg /  mimosoutěžní 61 kg

Sportovní úspěchy v bikini fitness (IFBB, IFBB Pro):

▪ Diamond Cup 2016, Žilina – 2. v bikini fitness do 169 cm, 1. v bikini masters

▪ Olympia Amateur 2016, Španělsko – 1. v bikini fitness do 169 cm, 2. v absolutce, 1. v bikini masters

▪ EVLS Prague Amateur 2016 – 1. v bikini fitness do 169 cm, 1. v absolutce, 1. v bikini masters

▪ Moscow Pro 2016 – 4. místo

▪ San Marino Pro 2016 – 5. místo

Ve věku, kdy ostatní sportovci již končí se svoji kariérou, Nikol Raszyková (42) stojí na jejím úplném začátku. Poprvé se totiž postavila na pódium až v roce 2016. Přišla, viděla, zvítězila, tak jednoduše by se dal vyjádřit průběh jejich několika málo soutěží – a to v konkurenci mnohem zkušenějších i mnohem mladších závodnic. Možná není gentlemanské vůči ženě tento aspekt zdůrazňovat, ale v jejím případě udělejme výjimku, protože Nikol se rozhodně nemá za co stydět…

Diamond Cup v Žilině, Olympia Amateur Spain a nakonec EVLS Prague – to jsou soutěže, kterých se zúčastnila a odnesla si zlato. Říká se „do třetice všeho dobrého“, a právě ta třetí soutěž pro ni znamenala gradaci formy a absolutní vítězství spojené se ziskem profesionální karty. Neuvěřitelné se stalo skutečností, a to po pouhých čtyřech a půl měsících závodění!

Gymnastika, atletika, fitness

Její fascinující výsledky nejsou souhrou nějakých šťastných okolností. Stojí za nimi čtvrt století pravidelného tréninku. Ovšem to se již musíme časovou smyčkou dostat do počátku osmdesátých let, kdy se malá Nikol začala věnovat gymnastice, následovala atletika – skok do výšky, do dálky a krátké tratě a to od „devítiletky“ až do ukončení gymnázia. Protože byla sportovním talentem od přírody, vítězila i na středoškolských hrách. V rámci školního tělocviku chodila jednou týdně do posilovny a poznala, že to je právě ta aktivita, která jí ideálně vyhovuje.

„Byla jsem hubená a chtěla jsem na rozdíl od mých vrstevnic nabrat. Brácha cvičil a na něm jsem viděla, že díky posilování je možné nabrat svalovou hmotu. Svaly se mi líbily a uvědomovala jsem si, že díky jim získám i potřebné tvary,“ seznamuje nás Nikol se svojí prvotní motivací, ale ta měla i svůj konkrétní charakter. „Velmi mne zaujala Zuzana Kořínková, Eva Sukupová a obdivovala jsem i Pavla Jablonického. Abych ale nechodila daleko, z Havířova je další inspirativní legenda kulturistiky, čtyřnásobný mistr Evropy Miroslav Jastrzebski.“

Nikol začala s posilováním v osmnácti letech a s malými pauzami cvičila nepřetržitě až do momentu, kdy se rozhodla postavit na pódium. A nebylo to rozhodnutí lehké, protože si stále připadala příliš drobná. Když se ale byla podívat na EVLS Prague, byla překvapena, že ve skutečnosti holky tak mohutné vůbec nejsou, ale i tak si sebe jako jejich soupeřku vůbec nedokázala představit. Je možné, že by se k tomuto kroku nikdy neodhodlala, kdyby jí okolí nepřesvědčovalo a kdyby nebyla díky svým fotografiím na instagramu oslovena a postavena před hotovou věc – připravit se za dva měsíce na Diamond Cup 2016 v Žilině.

Při pohledu na její postavu je jasné, že jediná pro ni přijatelná kategorie byla bikini fitness. „Vrhla jsem se do přípravy s velkým nadšením, všechny tréninkové programy jsem si dělala sama až na závěrečnou finální přípravu, kdy jsem se svěřila trenérovi. Nechtěla jsem si zhatit svoje dosavadní úsilí nějakým chybným krokem, protože žádné zkušenosti jsem v tomto směru neměla. Moje výchozí forma, ještě před rozhodnutím soutěžit, byla velmi dobrá a tak nebylo třeba dělat nějaké dramatické změny,“ seznamuje nás Nikol s okolnostmi jejího debutu. Spoléhala se sama na sebe, vždyť co se týče tréninku, disponovala mnoholetými zkušenostmi. Byla typickým samoukem, který postupně zkoušel různé tréninkové postupy.

Diamond Cup

Proč si Nikol zvolila právě loňský Diamond Cup v Žilině?

„Považovala jsem se v rámci kategorie bikini fitness za relativně svalnatou. Bylo mi tedy doporučeno, že v zahraničí, konkrétně na Slovensku, vnímají tuto úroveň svalnatosti lépe než u nás na domácích soutěžích. Byla to určitá spekulace, ale výsledek prokázal, že to bylo správné rozhodnutí.“ Nikol jako by se pro kategorii bikini fitness přímo narodila. Pohybovala se po jevišti jako zkušená závodnice bez jakékoli nejistoty v projevu. Byla to její první soutěž, tak si říkala: „Nemám co ztratit, kéž bych se dostala do finále… Ani jsem nevěděla, co znamená první vyvolávání, že díky němu patřím mezi favoritky. Když už jsem byla ve finálové šestici, přiznám se, že jsem tajně doufala v medaili. A nakonec z toho bylo naprosto nečekané vítězství v kategorii masters! A to jsem si myslela, že jedu pouze na zkušenou…“

Ale situace se diametrálně změnila a Nikol se okamžitě zařadila mezi naše nejlepší závodnice v bikini fitness. Není se tedy co divit, že hned v zápětí přišla nabídka účasti na Olympia Amateur v červnu ve Španělsku. Tři týdny po vítězství na Diamond Cupu zde jednoznačně prokázala, že se nejednalo o shodu šťastných okolností: triumf v konkurenci osmnácti účastnic v kategorii do 169 cm, vítězství mezi masters a druhé místo – o jeden, jediný bod za Saskií Cakoci – v absolutním pořadí. Co si mohla přát víc? Vždyť ji jenom o fous unikl zisk profesionální licence!

Nikol EVLSEVLS Prague Amateur 2016.


EVLS Prague Pro

Konečně se blížil vrchol její sezony – EVLS Prague Amateur – soutěž, na kterou původně zaměřila veškeré svoje úsilí. Teď ovšem byla již v úplně jiné a do značné míry nezáviděníhodné situaci – v roli favoritky, navíc v domácím prostředí a to zavazuje. Na přípravu měla celé tři měsíce a opět se spoléhala téměř výhradně na sebe. Jenom ohledně pózování se občas obrátila na paní Jekatěrinu Abramovou, se kterou konzultovala i konečnou fázi a závěrečné odvodnění. Soutěž pro ni dopadla nejlépe, jak vůbec mohla: trojnásobný triumf – v bikini fitness do 169 cm, v masters i absolutní vítězství a tím zisk profi karty! No nezní to jako pohádka?

UKÁZKA TRÉNINKU

Nikol trenink


PONDĚLÍ: NOHY, ZADEK A LÝTKA

CVIK SÉRIE OPAKOVÁNÍ
Dřepy s činkou na ramenou  4  15,12,10,8*
Mrtvý tah  4  15,15,12,12*
Výpady za chůze  4  12–15 na každou nohu
Předkopávání  4  12,12,10,8*
Sumo dřepy  4  12 
Zvedání pánve (hip thrust)  4  12–15*
Výpony na špičky  4  15

* Zvyšování zátěže

Celý profil a tréninkový rozpis najdete v čísle M&F 5/2017.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.