PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Fitness diva Oksana

|text: ALYSSA SHAFFER, GINO CACCAVALE |foto: PER BERNAL

Vidět zemskou přitažlivost popírající sestavy Oksany Grišiny (38) vyvolává úvahy, kolik tvrdé dřiny vede k tomu, aby se žena stala špičkovou závodnicí ve fitnessu. Kliky na jedné paži, úplné rozštěpy a piruety s hlavou na místě paty připomenou, že se v mládí věnovala rytmické gymnastice. Grišina je však nejlépe známá svými hranice přesahujícími choreografiemi, od ohromujícího tance u tyče z roku 2014 až k její poctě zlé dívce Black Swan v roce 2015, až po ztvárnění Michaela Jacksona na Fitness International letos v americkém Columbusu.

Oksana Grišina


„Soutěžení ve fitnessu mi dává příležitost k vyjádření mojí kreativity,“ říká Grišina, držitelka nejvyšších poct ze dvou posledních Olympií, soutěží Arnold Classic a Fitness International. „Vždy jsem měla disciplínu a sportovní přístup; fitness mi však umožňuje ukázat práci choreografky a účinkující.“

Grišina začala soutěžit v rytmické gymnastice v poměrně „pokročilém“ věku 7 let, když jejího otce, důstojníka armády, přemístili do Rigy v Lotyšsku. Po několika měsících přípravy na první soutěži skončila třetí. Během dětství se gymnastika stala centrem její pozornosti a strávila v tělocvičně bezpočet hodin. Přípravu na fitness však Oksana pokládá za ještě větší výzvu. „Udržet dovednost a kondici s narůstajícím věkem a pokračovat ve vystupování bez zranění vyžaduje neuvěřitelnou dávku námahy.“

Se zdokonalováním cviků jí pomáhá trenér akrobacie, její vystupování však zůstává do značné míry osobní. „Od počátku jsem si vždy vytvářela vlastní sestavy,“ říká. „Odvozují se od toho, co je pro mne důležité a od mojí současné kondice.“ Sestava na Arnold Classic 2016 vyzdvihla její lásku k Michaelu Jacksonovi a v holdu Králi popu představila několik nových akrobatických cviků.

Grišina pokračuje v nadvládě nad mezinárodní scénou, začíná však uvažovat i o budoucnosti mimo soutěžní fitness. Podporuje fitness-soutěž v tanci u tyče v Los Angeles, založenou na její vlastní lásce ke sportu, a pracuje s ostatními sportovkyněmi, závodnicemi a nadšenci na dosažení jejich cílů ve fitnessu. Jelikož žije v Los Angeles, láká ji Hollywood a už několik let navštěvuje hereckou školu. „Možná se pokusím udělat další kariéru jako herečka,“ prohlašuje.

Momentálně však její záře hvězdy fitnessu nevykazuje známky vyhasínání. „Miluji soutěže! Tlačí mne k výkonům bez výmluv. Je to vše o výzvách k sobě samé, o sportovním i osobním růstu.“ Je to nadšení, o něž by se ráda podělila s ostatními, dokonce, i když teprve začínají. „Nečekejte, až vás někdo postrčí,“ trvá Oksana na svém. „Rozhodněte se, co chcete, a jděte za tím!“

Oksana Grišina
„Věřte v sebe, dělejte to, co milujete s celým srdcem, a nikdy se nevzdávejte!“


OKSANA GRIŠINA

Věk: 38 let
Výška: 160 cm
Váha: 51 kg
Místo narození: Kaliningrad, Rusko
Bydliště: Los Angeles, USA
Kontakt: Instagram/Twitter; @OksanaGrishina; oksanagrishina.com
Vrcholy sportovní kariéry:

▪ Vítězka Fitness Olympia 2014–2016

▪ Vítězka Arnold Classic Fitness International 2014–2017


OBLÍBENÉ PARTIE

„Zaměřuji se většinou na ramena, protože jsou důležitá pro můj fitness-vzhled.“

Top-cviky

▪ Tlaky jednoruček na ramena

▪ Upažování s jednoručkami

▪ Přitahování jednoručky k bradě

▪ Upažování v předklonu

 TRÉNINK PRO PLOCHÉ BŘÍŠKO

S cviky, určenými k propracování středu těla ze všech stran, připravíte svou postavu do plavek.

Statické držení míče

Oksana Grišina

▪ Ležte na zádech s pravou nohou nataženou, levým kolenem pokrčeným nad kyčlí a lýtkem rovnoběžným s podlahou. Mezi levé koleno a loket umístěte medicinbal.

▪ Zvedněte pravou nohu 15 cm nad podlahu, chodidlo ohněte. S levým nadloktím, kolmým k podlaze, izometricky stlačujte míč mezi kolenem a loktem; vydržte 1 minutu. Opakujte na opačnou stranu.

Odhazování sněhu

Oksana odhazování

▪ Stůjte s chodidly dál od sebe, než máte široká ramena, a v obou rukou před sebou držte činku.

▪ S nataženými pažemi a pokrčenými koleny spusťte činku k levému chodidlu.

▪ Posuňte paže napříč těla, vytočte trup doprava a zvedněte činku po straně k pravému uchu.

▪ Vraťte činku k levému chodidlu a opakujte. Dělejte 2–3 série po 20 opakováních na každou stranu.

A CO PRKNO?

Oksana FitBall

Prkno skvěle zatěžuje příčný břišní sval, držení těla, izometrickou sílu a stabilitu tělesného jádra. Cvičení prkna po kardiu nebo jako aktivní odpočinek mezi sériemi může být velmi prospěšné. Pro plný rozvoj středu těla jej však musíte přetížit. Znamená to přidat váhu nebo odpor a nechat svaly pracovat v celé délce jejich pohybového rozpětí.

Celý trénink břicha najdete v čísle M&F 5/2017.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.