PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Ve stopách velikého Thora

|text: BORIS BÁRDOŠ |foto: HBO/EVERETT COLLECTION, BORIS BÁRDOŠ

Bjornsson Island Logo

Hafthór Björnsson
Datum a místo narození:  26. 11. 1988 v Reykjavíku (Island)
Výška:  206 cm
Váha:  200 kg
Mrtvý tah:  450 kg (raw, s trhačkami)
Dřep:  10 x 300 kg, 1 x 350 kg (raw, bez bandáží,  s opaskem)
Zdvih klády:  206,5 kg
Benčpres:  8 x 220 kg (raw)

Islanďan Hafthór BjÖrnsson ztvárňuje v kultovním televizním fantasy seriálu Hra o trůny rytíře Gregora Cleganea, kvůli obrovitým rozměrům přezdívaného The Mountain (Hora). Seriál vznikl na motivy knižní předlohy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně a ve fiktivním světě Sedmi království Západozemí představuje Gregor Clegane toho absolutně nejsilnějšího muže. Aby se tedy Björnsson mohl úspěšně ucházet o tuto roli, stačilo mu udělat jediné: stát se tím nejsilnějším člověkem na zeměkouli!

Gregor CleganeZmije vs. Hora: Oberyn Martell a Gregor Clegane v souboji ze č. série Hry o Trůny.


Když se castingoví režiséři v polovině roku 2013 ohlíželi po někom, kdo by mohl holýma rukama věrohodně rozdrtit lidskou lebku, nebylo zas tolik míst, kde hledat. Jedním z těch nemnoha bylo prostředí strongmanů. A právě zde se na nich usmálo štěstí v podobě Hafthóra Juliuse Björnssona, světově uznávaného strongmana s brutální silou a divokým vzezřením muže, jemuž drcení lebek pouhým stiskem rukou nečiní nejmenší problém – což ostatně prokázal v nechvalně známé bojové scéně ze čtvrté série zmiňovaného seriálu.

Faktem je, že obrovitý 28letý Islanďan disponuje opravdu brutální úchopovou silou. Ocelový stisk v kombinaci – při jeho rozměrech – s nečekanou hbitostí z něj pokaždé dělají favorita takových disciplin, jakými jsou přenášení kufrů nebo ohrady. Björnsson proslul také schopností odnést zatraceně těžké předměty na impozantní vzdálenosti. Možná pro to, že mu v žilách koluje krev vikinských předků, si Thor (jak se mu mezi strongmany přezdívá) libuje v klasických severských testech síly. Mezi takové patří zejména zvedání a přenášení kamenů v náručí. V zápoleních strongmanů tomu odpovídá disciplina s názvem shield carry, při níž se používá kámen nebo železný odlitek obvykle o váze 150–200 kg. Nyní si představte valoun, vážící 220 kg. Jen velice málo mužů jej dovede zvednout do náruče a pouhá hrstka z nich s ním urazí několik metrů. Björnsson s tímto kusem skály bez větší námahy odkráčel téměř 80 metrů!

Další impozantní demonstraci síly, jež jeho jméno jednou zanese do zpěvů skaldů a v síních Valhally mu vyslouží čestné místo poblíž samotného Odina, poskytl Björnsson zkraje roku 2015 na soutěži s příznačným názvem World’s Strongest Viking v mrazivém Norsku. Předmětem soupeření bylo nošení obrovské 650kilové dřevěné klády na ramenou, což – jak jinak – mělo předobraz v seveřanské historii. Podle dochovaných záznamů z Eddy islandský silák Orm Storulfsson před více než tisíci lety urazil s 10metrovým lodním ráhnem tři kroky a pak – jak odkazuje Edda – „se jeho záda zlomila a on už nikdy nebyl stejný...“ Bjornssön provedl těch kroků pět – a ačkoli jeho záda kosti drtící zátěži bez problémů odolala, ani on neměl do budoucna zůstat stejný. Ovšem na rozdíl od Storulfssona, pro nějž se brzy po onom památném počinu patrně slétly valkýry, se měl Björnsson brzy stát ještě větším a silnějším.

 Thor deadlift ASCBjörnsson na Arnold Strongman Classic 2016 zvládl mrtvým tahem 442 kg a v celkovém hodnocení skončil na 5. místě. Letos pozvedl ještě o tři kila víc a v konečném pořadí 16. ročníku pravděpodobně nejtěžší strongman soutěže světa obsadil skvělou druhou příčku.


 Celý článek najdete v čísle 5/2017 M&F.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.