PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Italský hřebec je pořád šampion

|text: ERIC VELAZQUEZ  |foto: METRO GOLDWYN MAYER STUDIOS 

Ačkoli loni uplynulo čtyřicet let od uvedení prvního dílu kultovní série, zůstává Sylvester Stallone jako Rocky pořád inspirací pro všechny ty, kteří se i přes nepřízeň okolností perou se životem a odmítají vzdát se. Ostatně, byl to právě Rocky Balboa, kdo nejednoho z nás přivedl k činkám, do posilovny, ke konzumaci syrových vajec a k jiným libůstkám!

Box a film jsou navzájem přepojeny již od 19. století. Nicméně teprve 26. listopadu 1976, kdy se do kin dostal snímek Rocky, uzavřely box a stříbrné plátno sňatek, jenž dal v Hollywoodu vzniknout úplně novému žánru.

Během následujících 40 let boxerské tituly plnily pokladnice kin, stačí zmínit filmy jako Zuřící býk, Muhammad Ali: Na vrcholu, Hurikán v ringu, Ali, Million Dollar Baby, Těžká váha, Warrior, Bojovník a, samozřejmě, šest pokračování série o Rockym plus snímek Creed.

Rocky box


Spojení sportu, boje, dělnického prostředí a příběhu smolařského outsidera v prvním dílu Rockyho přitáhlo do kin obecenstvo, jež bylo posazeno na emocionální (někdy dokonce srdceryvnou) horskou dráhu, sledující příběh tvrdého chlápka v podání Sylvestera Stallonea, jenž si i v drsném prostředí philadelphských doků zachovává sympatickou naivitu a – i přes rychlé pěsti – také jistou zranitelnost. Nesejde na tom, jestli jste se dívali na Rockyho tenkrát nebo nyní, Balboa zůstává pořad stejně sympatický. Trenér Mickey, jenž ví, že Rocky „měl talent být dobrým boxerem“, se mu směje za to, že dělá výběrčího daní pro místního lichvaře; plachá prodavačka v obchodě s drobným zvířectvem Adrian nadále odolává Rockyho jednostranným pokusům o dvoření; a její alkoholický bratr Paulie na něj málem vezme baseballovou pálku...

Rockyho vliv je opravdu silný. Ať už jste fanda boxu nebo ne, pokaždé, když zapiští ony trubky z kultovní skladby Billa Contiho Gonna Fly Now, máte najednou nutkavou potřebu navléct na sebe odrané tréninkové hadry, vypít pár syrových vajec a rozběhnout se nahoru schodištěm. Najednou se cítíte být plní odhodlání překonávat překážky, čelit kritice a dokázat všem, že na to máte.

Ačkoli Rockymu štěstí zrovna nepřeje, nikdy to nevzdává. Statečně přijímá každičkou ránu – ty doslovné i v přeneseném významu slova – a protlouká se životem, jenž mu přichystá nejedno protivenství. A Philadephia je v očekávání, zda se Rocky jako boxer vůbec někdy dostane na výsluní. Když pak Apollo Creed (v ztvárnění Carla Weatherse) srazí Rockyho ve 14. kole na zem, Mickey naléhá na svého svěřence, aby zůstal dole. Rocky však vstane a stává se tak prvním boxerem, jenž odboxuje všech 15 kol s dosud neporazeným šampionem.

Rockyho život poté získává nový rozjezd. Dosáhl úspěchu i přesto, že byl naprostým outsiderem, a dál už není jen bezejmenným bouchačem ze sousedství. A nyní, v souladu s oním hudebním motivem, může klidně gonna fly now. V rozletu mu již nic nebrání.

Kliky na jedné ruce

Rocky one handed pushup Log


V jednom momentu původního filmu Rocky vysází v ringu zdánlivě nekonečnou sérii střídavých kliků na jedné ruce. Není tedy nic překvapivého na tom, když Justin Fortune, bývalý boxer a trenér Manny Pacquia, říká, že tento cvik má pro boxery velký přínos.

„Posílí vás to a rozvíjí sílu úderu. Unilaterální kliky rovněž narušují monotónnost standardní verze. Také můžete zkusit rotační hody medicinbalem jednou paží proti stěně a unilaterální tlaky v silovém stojanu, přičemž délku dráhy upravte tak, abyste tlakem pokaždé pracovali na odstranění slabých míst vašeho úderu.“

Kvůli rozvoji dynamiky Fortune nedoporučuje dělat kliky do selhání, ale místo toho zařadit 3 až 5 sérií po 5–10 opakováních na obě strany.

Celý článek a trénink inspirován Rockym najdete v čísle 4/2017 M&F.

cz        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do ČR objednávejte ZDE.
Předplatné MUSCLE&FITNESS do ČR se zlevou objednávejte ZDE.

sk        Nové číslo MUSCLE&FITNESS do SR objednávajte TU.
Predplatné MUSCLE&FITNESS do SR so zľavou objednávajte TU.