PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

 

Muž s pažemi: Dave DuPre

|Kroniku M&F Online připravuje JOSEF ŠVUB

Podle Armanda Tannyho, autora článku v Muscle Builder/Power z ledna 1975, byl tím nejlepším, co pro bodybuilding z Oaklandu v San Francisku – ovšem až po Steve Reevesovi - vzešlo (pokud se na to pamatujete). Drsný chlapík, narozený rok po válce, chtěl být profesionálním silákem, při práci v docích si však zranil šlachy na ruce a navíc, během tréninku, měl dvakrát zlomené zápěstí; proto s kousky jako trh jednou paží s 85 kg a tlak jednou paží se 66 kg musel skončit. A tak se přeorientoval na bodybuilding.

DUPRE
Dave DuPre měl jednu z nejlepších horních polovin těla v branži, napsal komentátor magazínu Muscle Builder/Power v 70tých letech minulého století.


DUPRE 01Posilovnu si DuPre oblíbil od čtrnácti, hrál totiž fotbal a potřeboval vyšší váhu. Předtím ještě zápasil a získal hnědý pásek v judo. Netrvalo dlouho a dostal se na 80 kg (výška 185,5 cm, hrudník 115 cm a slibný biceps 41 cm). O patnáct let později vážil 104 kg, hrudník zvětšil na 130 cm, pas udržel na 79 cm, lýtka měl 45 cm a pozornost přitahující paže 49,5 cm. V roce 1965, tedy ve dvaceti, obsadil 8. místo na AAU Mr. Western America, rok nato už byl třetí. První větší úspěch se dostavil roku 1973 v mexické Tijuaně na soutěži IFBB Mr. International, pod patronací Eddie Sylvestreho: zvítězil v nejvyšší kategorii, o titul jej nicméně připravil miniaturní, jako skála tvrdý Pierre Vandensteen z Belgie. Do DuPreho kolekce trofejí patří ještě Mr. Western States, Mr. Los Angeles a Mr. Heart of California. Stejnou pozici – vítězství v kategorii – si DuPre odvezl z IFBB Mr. America 1975 (absolutní vítěz Robby Robinson), následovanou 4. příčkou z IFBB Mr. USA 1975. V dalších letech DuPre pendloval mezi federacemi (tehdy to ještě šlo), potřetí absolvoval Mr. Western America (byl druhý), v sedmdesátém sedmém se zúčastnil cirkusové parády, jíž uspořádal vlastník Goldś Gym Ken Sprague s nákladem 100 tisíc dolarů na Ocean Avenue v Santa Monice: kulturisté projeli ulicí na slonech a pak změřili síly v Civic Auditoriu v Los Angeles. Vítězem AAU Mr. America určili Dave Johnse, nejvyšší kategorii dominoval Manuel Perry, DuPre byl pátý. Později téhož roku se v Los Angeles konala Mr. America IFBB, už na váhy, a DuPre si polepšil na 3. post (1. Pete Grymkowski, 2. Mentzer Ray). „DuPre má jednu z nejlepších horních polovin těla v branži,“ poznamenal komentátor magazínu Muscle Builder/Power. „Obdiv diváků získává jeho fenomenální, podélně rozdělený biceps, brzdí jej však strukturální nedostatky v nohách.“ Sluší se dodat, že DuPre si v roce 1975 vážně poranil koleno a musel vynechat jakýkoliv těžký trénink nohou.

DUPRE 03 ROK 2007
DuPre v roce 2007.


Třicetiletý černý svalovec ještě zkusil štěstí na IFBB North American Championships 1977 (2. místo v těžké váze za Darcy Becklesem) a přivlastnil si bronzovou pozici z IFBB Mr. World 1977 (1. Grymkowski). Soutěž o nejlepšího kulturistu Severní Ameriky navštívil i roku 1978, tehdy jej ale – zase v nejvyšší kategorii - předčil aktuální mistr Kanady Reid Schindle. V době, o níž hovoříme, trénoval v North Hollywoodu u Vince Girondy, a v 80. letech m.s zpátky v Oaklandu v Allen Health Clubu. O tréninku paží Dave Dupreho pojednáme příště.

DUPRE 2015
DuPre v roce 2015.